העמוד נטען...
big slide
תולעי מים ענקיות

תוכלת החיים במעמקי האוקיינוס יכולה להיות ארוכה בהרבה מזו של בעלי חיים יבשתיים. קחו למשל את התולעת Escarpia laminata - התולעת, החיה בתנאים נוחים של מזון נגיש במהלך כל השנה וללא טורפים, יכולה כנראה לחיות יותר מ-300 שנים, וחלק מהפרטים שנמצאו הינם בני אלף שנים, והיו כבר באזור כאשר וויליאם הכובש הגיע לאנגליה בשנת 1066.

צפרדע שנכחדה

ילד באקוודור גילה מחדש זן של צפרדע שנחשבה לנכחדת מעל לשלושים שנה. התגלית הובילה להתעוררות מחדש של המין, שעתה מתרבה בהצלחה בתנאי שבי.

הנחש הקטן ביותר בעולם

עולם מופלא 2 מציג את הנחש הקטן ביותר בעולם

אין מי שלא אוהב את ׳עולם מופלא 2, הסדרה הדוקומנטרית הנהדרת של ה-BBC.

יש בה את כל מה שהצופים למדו לאהוב עוד בעת שידור העונה הראשונה לפני יותר מעשור- מעצלנים מנומנמים משעשעים ועד למגיש הסדרה דייויד אטנברו המדבר בפואטיות על העולם והחיים בעודו טס באוויר בכדור פורח.

החלק הכי בלתי נשכח בפרק הראשון של העונה היה ללא ספק סצנת המרדף בין איגואנות שאך זה בקעו מהביצה ונחשי racer.עקב הפרק המותח (והטראומטי) הזה, הרבה אנשים לא רואים נחשים באור מאוד חיובי, אבל סרטון חדש של יחידת הטבע של ה-BBC הולך אולי לשנות את דעתם.

בצילומי וידאו נדירים ניתן לראות את אחד הנחשים הקטנים ביותר בעולם, שה-BBC מתאר כדק כמו ספגטי ויותר קצר מעיפרון.

הנחש ממשפחת הנימוניים (Leptotyphlopidae) שנקראת גם בלועזית  Thread Snakes או Slender Blind Snakes ואורכו עשרה סנטימטרים, תועד באי הקריבי מרטיניק (Martinique) ומעביר את רוב זמנו חבוי מתחת לאדמה- הגיוני, בהתחשב בגודלו הזעום.

 

 

התחרות על מקורות מזון בשטח האי מאוד קשה, וחיות גדולות יותר צדות טרף גדול על מנת לשרוד. הנחש הקטנטן הזה לעולם לא יהיה יכול להתחרות ביצורים אלה, אבל למזלו לא חסר לו אוכל שמתאים בדיוק לגודלו- נמלים וטרמיטים. הנחש הרעבתני חומק לקיני הנמלים ומחסל אותן בשניות. הוא מחפש בעיקר ביצים וזחלים, שכמובן אינם יכולים להגן על עצמם מפניו. אלא אם אתה במקרה חובב מושבע של טרמיטים או נמלים, קשה שלא להסכים שהיצור החלקלק הזה חמוד ביותר.

החוקרים סבורים שיש בהחלט סיכוי שנחש ה-Thread מהאי מרטיניק הוא הנחש הקטן ביותר בעולם. עד לא מזמן הכבוד הזה היה שייך לנחש ה-Thread מברבדוס (בלועזית: Barbados threadsnakeL) (שם מדעי: Leptotyphlops carlae) קרוב משפחה אבולוציוני, שיכול לשבת בנוחות על מטבע סנט אמריקאי כאשר הוא מלופף סביב עצמו ככדור.

סרטון של המין מברבדוס

תיעוד של יצור קטנטן שכזה אינו משימה פשוטה בלשון המעטה, והצילומים הנראים בסדרה הינם עדות לעבודה הקשה והמסירות של יחידת הטבע של ה BBC.

נימוניים (Leptotyphlopidae) הם משפחה של נחשים דקים מאוד הכוללת שני סוגים ו-80 מינים. הנימוניים נפוצים באפריקה, בדרום מערב אסיה, בדרום מערב ארצות הברית ובאזור הטרופי של אמריקה.

צבעם ורוד - חום בהיר ואורכם עשוי להגיע ל-45 ס"מ. ראשם קטן ועשוי להיות שטוח או עבה יותר משאר הגוף. עינהם קטנות, שחורות ובולטות. רק הלסת התחתונה מכילה שיניים גדולות יחסית לגופם. כל גופם של הנימוניים מכוסה בקשקשים קטנים, חלקים ומבריקים הדומים בגחון ובגב. ניתן להבחין בשארית אבוליציונית של שרירי שלד של הגפיים האחוריות. הנימוניים ניזונים בעיקר מטרמיטים ומנמלים צעירות. ביציהם מוארכות וקליפתן גמישה. הנימוניים מתגוננים בעזרת פיתולי הגוף הרבים שלהם. הם חיים מתחת לפני הקרקע, מתחת לגופים המונחים עליה ובמחילות קטנות.

בישראל חי רק מין אחד ממשפחת הנימוניים והוא הנימון הדק (Leptotyphlops macrorhynchus), שהוא הנחש הקטן והדק ביותר בישראל. אורכו מגיע עד ל-29 ס"מ וצבעו שקוף ורדרד ומבריק. עקב שקיפותו ניתן לראות את איבריו הפנימיים. מבנה ראשו הוא כך ששפתו בולטת קדימה ועולה מעט על החלק הקדמי של הלסת התחתונה. ככל שמתקדמים לכיוון הזנב הוא נעשה דק ובסוף נראה מחודד. הנימון הדק מתגונן בעזרת קשקשיו שחסינים מפני נמלים, עכבישים, חיפושיות וכדומה.

בישראל הנימון הדק מצוי בנגב, מדבר יהודה, אזור ים המלח, בקעת הירדן והגלבוע.


מקורות:

דג עין החבית

ממש מעבר לחוף המערבי של ארצות הברית, עמוק באוקיינוס ​​השקט, מתגורר לו דג ממשפחת אופיסטופרוקטיים (שם מדעי: Opisthoproctidae) היא משפחה של דגי גרם מסדרת הארגנטיניים שבמחלקת מקריני סנפיר. ולא סתם דג.

עם עיניים בולטות וראש שקוף, דג עין החבית (Barreleye) הפסיפי הוא קצת ... שונה.

דג עין החבית נקרא בלועזית גם spook fish.

ביולוגים בעצם לא יודעים הרבה על דג עין החבית ,מכיוון שבדומה להרבה דגי מעמקים אחרים, קשה לתפוס אותו או לראות אותו בסביבתו הטבעית, 600 עד 800 מטרים מתחת לפני השטח של האוקיינוס. 

אבל עם השנים, חוקרים הצליחו ללמוד קצת יותר על הדג, הן מפרטים שהועלו אל פני השטח ברשתות, ו - פעם אחת ויחידה - מפרט שצולם במים.

באופן בלתי מפתיע, מתברר כי האדפטציות המיוחדות של הדג הן בדיוק מה שהוא צריך על מנת לשרוד.

ראשית, יש את העיניים. ולא, אני לא מדבר על העיגולים השחורים הקטנים האלה מעל הפה הזעיר שלו, איפה שהיית בדרך כלל מצפה למצוא עיניים. מכיוון שהעיגולים האלו הם כלל לא עיניים- אלה הם NARES, שהם בעצם התשובה הדגית לנחיריים. עיניו של הדג הן למעשה אותם חללים ירוקים דמויי חבית הנמצאים מאחורי הנחיריים. עיניים אלו נותנות לדג את שמו, ומביטות למעלה היישר דרך כיפת ראשו השקופה.

לדג עין החבית יש מה שמכונה עיניים צינוריות, מכיוון שצורתן כצורת צינור, והדג משתמש בהן בצורה מאוד מסוימת.

לעתים קרובות משווים עיניים לעדשות מצלמה, מכיוון שהן קולטות וממקדות אור. ככל שהעדשה גדולה יותר, כך היא יכולה לקלוט יותר אור, דבר חשוב כאשר אתה נמצא במעמקים החשוכים של האוקיינוס ועדיין צריך להצליח למצוא את הטרף שלך.

אבל עבור דג עין החבית, ליקוט אור אינו הכל. עיני הצינור שלו מאפשרות לו לראות למרחק גדול יותר, כאילו יש לו משקפת מובנית בתוך הראש. הצינורות מאפשרים לדג שדה ראיה צר יחסית, אבל זה בסדר מכיוון שרוב הזמן הוא צריך להסתכל רק בכיוון אחד- למעלה. הסיבה לכך היא ש דג עין החבית חי מתחת לטרף שלו. במצבו הטבעי, עיניו של הדג מביטות ישירות למעלה וסורקות את השטח שמעליו בחיפוש אחר אוכל.

בשנת 2007, מדענים ממכון המחקר של אקווריום מפרץ מונטריי הצליחו לחקור דג עין החבית פסיפי חי, וגילו כי לעיניים שלו יש אפילו עוד אדפטציות מיוחדות. ראשית, העיניים ירוקות, והמדענים חושבים שזה עוזר לדג לזהות את הטרף שלו ביתר קלות.

אנחנו לא יודעים הרבה על הדיאטה של היצורים האלה, אבל מדענים חושבים שהם ניזונים בעיקר ממדוזות ודגיגים קטנים. מדוזות משתמשות בדרך כלל בהארה ביולוגית, ו דג עין החבית סורק את המים בחיפוש אחר האור שהן פולטות. קרני השמש שמצליחות לחדור אפילו לעומק רב שכזה יכולות לבלבל את הדג, והחוקרים סבורים שהפיגמנט הירוק בעיניים משמש לו מעין פילטר המסנן את אור השמש מהתמונה ומשאיר רק את זוהר הטרף הטעים.

אבל אחרי שהדג מצליח לאתר את הארוחה הבאה שלו, עדיין יכול להיות לו קושי לתפוס אותה.

חוקרים סבורים כי דגי עין החבית גונבים את מזונם מסיפונופורים (שלפוחן מצוי Physalia physalis), שלהם בדרך כלל זרועות עם עוקץ רב עצמה.

עקיצה כזו בעין רגישה ענקית לא תהיה חוויה נעימה במיוחד עבור דג עין החבית , וזו כנראה הסיבה לראשו השקוף. הראש מלא נוזלים המגנים על העיניים מהזרועות הצורבות.

דבר נוסף היה תמוה בעיני המדענים- לאחר שהשיג הדג את מזונו, כיצד הוא אוכל אותו?

חיות רבות בעלות עיניים צינוריות לא מפנות אותן לכיוונים שונים, ומכיוון שהעיניים של דג עין החבית תמיד מביטות מעלה, הפה שלו לעולם לא נמצא בתוך שדה הראיה שלו. זה מקשה על הדג להכניס את האוכל אל תוך הפה.

החוקרים מהאקווריום במונטריי גילו משהו שלא היה ידוע לנו קודם- דג עין החבית יכול להפנות את עיניו ולהסתכל קדימה, דבר שהוא עושה כאשר הגוף שלו נמצא במצב מאונך. כלומר, כאשר הדג שוחה כלפי מעלה לכיוון הטרף שלו, הוא יכול למעשה לסובב את העיניים שלו בתוך הראש על מנת להסתכל על מה שנמצא מולו. זה מאוד מקל על דג עין החבית בזמן האכילה.

יש לנו עוד הרבה מה ללמוד על דג עין החבית הפסיפי. אבל מלבד האפשרות של עקיצה בפנים בכל פעם שרוצים לאכול, החיים עם ראש שקוף לא נשמעים רעים במיוחד.

 

מקורות:

10 הזנים החדשים הנבחרים לשנת 2017

מידי שנה מגלים חוקרים מינים חדשים המצטרפים לאינציקלופדיית החי. ב- 12 החודשים האחרונים בלבד פורסמו 18,000 מינים חדשים. זה אמנם נשמע הרבה, אבל, בהנחה שמיליונים רבים אחרים של מיני בעלי חיים שעוד לא נתגלו נמצאים סביבנו, נראה שזהו רק קצה הקרחון.

10 הצפרדעים הרעילות ביותר בעולם

מקום 10 - Red-Backed Poison Frog (Ranitomeya reticulata)

צפרדע חץ אדומת גב, הקרויה כך עקב הצבע האדום-כתום של גבה, נמצאת אצלנו במקום העשירי ברשימה. על פי תיאוריות המומחים, מין זה של צפרדע אינו מסוגל לייצר רעל בעצמו, וההשערה המקובלת היא שמקור הרעלים הינו בחרקים...

רפאל יפרח

בתחום גידול הזוחלים והחיות האקזוטיות בישראל ישנם כמה שמות שכל אחד שהתחיל לגדל בע״ח אקזוטיים וזוחלים שמע, חלק מהאנשים רק שמעו או ראו את אותם אנשים אייקונים או ממש קנו מהם בע״ח לגידול.

כחלק מהמשך כתיבת הבלוג שלנו בסנייקס החלטנו להציג מידי פעם גם את הדמויות מאחורי התחום, חלק מהם הם בין האנשים הראשונים שהביאו לארץ הקודש את התחביב. והפעם בבלוג ״ילד הג׳ונגל״ רפאל יפרח ? מי אתה

בעלי חיים בסכנת הכחדה

כדור הארץ שופע במגוון עצום של בעלי חיים ממינים וסוגים שונים, אבל 10 בעלי חיים כל כך נדירים שתועדו אולי פעם אחת או פעמים בודדות או כאלה שהיו פעם בהמוניהם והיום הם בסכנת הכחדה חמורה, בואו לגלות מי הם עשרת בעלי החיים הנדירים ביותר בעולם, בואו לגלות ולצפות בוידאו.

חילזון עם תולעת טפילית

אמא טבע לפעמים מוזרה יותר ממה שחשבנו, על חלזונות שנשלטים על-ידי תולעת טפילה ששולחת להם פקודות להפוך למזון לציפורים כבר שמעתם ? כנסו, התיעוד כולל וידאו

שקנאי

תמיד ידעתם ששקנאי הוא מבעלי הכנף המדהימים האלה שתמיד החברה של הצפרות מצלמים עומדים על מקורות מים ומנשנשים בהנאה דגים כי הם בכל זאת עופות ימיים... אבל לשקנאים יש גם צד אפל שלא הכרתם, מסתבר שאם תהייה להם הזדמנות הם יהיו טורפים אכזריים של ציפורים ומכרסמים קטנים. כנס לקריאת הקטע המלא! כולל תיעוד וידאו

עמוד 1 מתוך 3

מוצרים מומלצים מ-eBay

מגדירים


הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup